14 Ocak 2005 

 

Haydi hayırlısı

 

   Ülkemiz çok kritik bir seçime hazırlanıyor. Önümüzdeki kritik dönemde ülkeyi yönetecek olanlar işte bu seçimde belirlenecek. Bu dönemde Kıbrıs sorunuyla ilgili çabalar yoğunlaşacak, Avrupa Birliği ile ilişkiler yoğunlaşacak ve ülke içinde bekleyen birçok düzenlemeye el atılacak.

   Bana da, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden adaylık teklifi geldi. Ferdi Sabit Soyer dostum, “bu sorumluluğu, bu görevi bizimle paylaşır mısın?” dedi. Ben de “Onur duyarım” dedim. Benzeri bir teklif 2003 Aralık seçimleri için de yapılmıştı. Ama o zaman, barış ve demokrasi mücadelesine, gazeteci olarak daha fazla katkı koyabileceğimi düşünmüştüm. O zaman, bu kararı vermekle hata yaptığımı düşünmüyorum.

   Bugün ise koşullar değişik. Eğer seçilirsem, Cumhuriyet Meclisi’nde yapılacak çalışmalara katkı koyabileceğimi düşünüyorum. Bu nedenle de, CTP-BG’nin teklifini kabul ettim. Bana sıkça sorulur, “Neden CTP-BG? Senin dünya görüşün CTP’den farklı değil mi?” Yanıtım gayet açıktır, “evet benim dünya görüşüm CTP’den farklı. İşte bu nedenledir ki, CTP de Birleşik Güçler kavramını geliştirerek, kişilerin, ideolojik sınırlara haps olmadan, ortak bir vizyonda buluşabilmelerine ve barış ve demokrasi mücadelesine katkı koymalarına olanak sağladı.”

   Bu seçim sıradan bir seçim değildir. Geçen seçimde yarım bırakılan bir işin tamamlanmasıdır. Yani statükonun tamamen çökertilmesi, barışın tesis edilmesi ve demokratikleşme ve sivilleşmenin tam anlamıyla gerçekleştirilmesidir. Bu hedeflerde, ideolojik farklılıklara rağmen hepimiz işbirliği yapabilmeliyiz. Aynen, ortak bir amaç uğruna meydanlarda toplandığımız gibi, bu seçimde de ortak hareket etmeyi bilmeliyiz.

   Ben, seçimlere kadar olan sürede izinli olacağım. Bütün halkımıza ve ülkemize hayırlısı olsun.

Ana Sayfa