28 Ekim 2005

Büyük Buluşma

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleza Rice'la bugün gerçekleştireceği büyük buluşmaya hazırlanıyor. Talat'ın ABD gezisinin iki önemli buluşmasından biri olan bu görüşme, hemen somut sonuçlar verecek bir görüşme olmayacak. Dolayısıyla bu görüşmeden, gerçeküstü beklentiler içine girmek pek doğru olmaz. Ancak bu görüşme, vereceği siyasi mesaj açısından çok büyük önem taşıyor. Mesaj da gayet açıktır: "ABD, Kıbrıs Türklerinin çözüm yönündeki politikalarını destekliyor ve bu politikanın devamını istiyor; Rum tarafının çözüm konusunda ayak sürüyen tutumundan da memnun değil."

Görüşme ayrıca, bir anlamda Kıbrıs Türk tarafının statüsünü de yükseltme anlamına geliyor. Zaten bu, ABD'ye gelişimizde izlenen yöntemlerden de görülüyordu. Daha önce uygulanan ve adamı bıktıracak kadar yoğun olan güvenlik önlemleri bu kez çok daha medeni düzeyde uygulanıyor ve Talat ve heyetine özel muamele yapılıyordu.

İkinci önemli görüşme ise Pazartesi gün New York'ta. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile... Talat daha önce söylemişti... "Rice'tan izolasyonları kaldırmasını, Annan'dan da görüşmeleri başlatmasını isteyeceğim" diye... Her iki görüşmede de aynen bunu yapacak. Ancak, Rice'ın izolasyonları hemen kaldırmasının zor olması gibi, Annan'ın görüşmeleri hemen başlatması da zor... Çünkü Rum tarafı referandum sonrası tutumundan hiç sapmadı. Bu da Genel Sekreteri, yeni bir insiyatif konusunda cesaretlendirmiyor.

Dolayısıyla, her iki görüşmeden de hemen sonuç beklemek doğru değil... Ancak, her iki görüşmeyi de "ileriye doğru atılmış önemli adımlar" olarak değerlendirmek mümkün... Bu tür temaslar devam eder ve doğru yönde adımlar atılırsa zaman içinde somut getiriler sağlamak da mümkün olabilir...

*****

Mehmet Ali Talat Washington'da Ritz Carlton Otelde kalıyor... Bu otelin bir başka konuğu da, Kuzey Iraklı Kürt lider Barzani... Barzani Washington'da olunca da, Türkiye basınının bütün ağır topları da burada... Bu durum da gazeteciler arasında espri konusu oldu... Türkiye'nin en büyük iki sorunu, Kıbrıs ve Kürt sorunu Washington'da ve aynı otelde... Ve Amerika Birleşik Devletleri de her iki sorunda da devrede ve etkili...

Ana Sayfa