29/8/2007

Bizi doğru anlasınlar

 

Sevgili Süleyman abi,

 

   Evet… Mahkeme ertelenmiş… 10 Eylül’e kalmış… Eğer o gün de ertelenmezse… Bakalım ne olacak?.. Hep birlikte göreceğiz… Ancak bu arada, senin de bildiğin gibi direkler dikilmeye devam ediyor… Katliam sürüyor… Neyse, başka çare yok… Bekleyeceğiz…

   Yalnız abi, beni çok rahatsız eden bir konu var… Anlatamıyorum… Belki eşek olduğum için… Bizi ve çevrecileri, Karpaz’a elektrik gitmesini engellemekle suçluyorlar… Kaç kez anlatmaya çalıştım ama başaramadım… Senden ricam, hem bizim hem çevre örgütlerinin hem de Dipkarpaz köylülerinin üzerinde uzlaşmaya vardığı 6 maddelik anlaşmayı Türkçeleştir ve yeniden yayınla… Ben de, Hera da bu anlaşmanın altına imzamızı atarız… Çevre Platformundan Doğan Sahi rabim ve Dipkarpaz Belediye Başkanı’nın üzerinde anlaştıkları 6 madde şöyle:

 

1- "Milli Parkalar Yasası" çalışması ivedilikle gündeme getirilmeli ve "Zafer Burnu Milli Parkı" yönetim mekanizmaları oluşturularak yaşama geçirilmelidir.

 

2- Karpaz'da "Milli Park"a yönelik olarak yıllardan beridir ciddi hiçbir çalışma yapılmamış olması kabul edilemezdir. Bu bağlamda, Dipkarpaz köyünde de bu güne kadar hiçbir hedef belirlenmemiş, elle tutulur hiçbir model geliştirilmemiştir. Derhal bu konu yetkililerin gündemine taşınıp, Dipkarpaz'daki kırsal potansiyel değerlendirilerek turizme kazandırılmalı ve soyo-ekonomik tüm programlarla birlikte, "Agro -Turizm"e yönelik "Kırsal Kalkınma Projeleri" geliştirilmelidir.

 

3- Bu bölgeye uygun yatırımlardan beklenen yararların, tüm yöre halkına dengeli bir biçimde yansıtılması sağlanarak, sürekli ve dengeli bir gelişme öngörülmelidir.

 

4- Milli Park alanı içerisinde var olan ve milli parka zarar vermeyecek, usulünde ve uygun faaliyetlerde bulunan tesislerin geliştirilerek, kaliteli hizmetler verebilmelerini sağlamak için ihtiyaçları olan tüm gereksinimleri, doğal yaşama zarar vermeyecek biçimde; elektrik, su, arıtma v.b. çağdaş ve sürdürülebilir teknolojilere uygun tüm altyapı hizmetleri götürülmelidir.

 

5- "Milli Park", uzman bir bilim ekibi, Dipkarpaz ve yöre halkının temsilcileri, çevre örgütü temsilcileri ve ilgili devlet kurumlarından oluşturulacak bir yönetim birimi tarafından yönetilmelidir.

 

6- Milli Park alanına tamamen denetim dışı gerçekleşen giriş ve çıkışlar kontrol altına alınmalı, sembolik de olsa bir giriş ücreti alınarak, oluşturulacak fona aktarılması ile buranın bakım ve idamesine katkı sağlanmalıdır.

 

   Şimdi Süleyman abi, eğer bunu da anlamazlarsa eşekliğimden utanacağım… Bizim istediğimiz bu… Ama hesapsız, kitapsız ve kontrolsuz bir şekilde ve büyük bir acelecilikle direkler üstünde elektrik götürülmesi değil… Lütfen bizi doğru anlasınlar…

 

Sevgiyle kal,

 

Hektor

Ana Sayfa